Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Lokomotywa TGK2 - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: FORUMKOLEJOWE.PL - OGÓLNOPOLSKIE FORUM MIŁOŚNIKÓW KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-92.html)
+--- Dział: PROJEKTY FORUM KOLEJOWE.PL (https://www.forumkolejowe.pl/forum-70.html)
+---- Dział: ENCYKLOPEDIA MIŁOŚNIKA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-24.html)
+----- Dział: LOKOMOTYWY SPALINOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-27.html)
+----- Wątek: Lokomotywa TGK2 (/thread-2600.html)



Lokomotywa TGK2 - MichałŁ - 15.08.2012

Dziś nie chciałbym przedstawiać jakiegoś "rekordowego" albo innego "naj" rosyjskiego produktu, a zwykły "koń" a właściwie po rozmiarach "kucyk roboczy" potrzebny na każdej bocznicy kolejowej. Jest to lokomotywa TGK2 (ТГК2). Jedynym "naj" tej lokomotywy to, że jest to prawdopodobnie najbardziej liczna seria lokomotyw spalinowych na świecie (ponad 9000 sztuk) produkowana w Kałużskiej fabryce maszyn od 1960 roku do dziś.

Parę zdjęć
http://parovoz.com/newgallery/pg_view.p ... RU#picture
http://parovoz.com/newgallery/pg_view.p ... RU#picture
Oraz przekrój
http://www.1520mm.ru/locomotives/Images/image1562.jpg

Lokomotywka ta jest dwuosiowa osie są w prowadzeniu widłowym w sztywnej ostoi, więc jest to układ B. Odsprężynowane za pomocą resorów piórowych oraz sprężyn śrubowych. Ułożyskowanie osi za pomocą łożysk tocznych umieszczonych na zewnątrz ostoi.
Wymiary lokomotywy:
Szerokość 3074mm
Wysokość 3478mm
Długość 8280mm
Rozstaw osi 3200mm
Masa: 28T

Lokomotywa posiada hamulec ręczny i pneumatyczny niesamoczynny klockowy z obustronnym hamowaniem. Posiada także przewód główny wraz z zaworem maszynisty nr. 326, ale nie posada rozdzielacza powietrza ( zaworu rozrządczego) czyli nie ma hamulca samoczynnego, ale można z niej sterować hamulcem samoczynnym wagonów.
Zam zawór 326 jest dość oryginalny.
http://dieselloc.ru/ty6/images/ty6_ty7_100.png
Dolna część jest taka sama jak w zaworze 394 zaś górna jest to nastawiacz ciśnienia którym nastawiamy ciśnienie w PG. Zawór ten nie ma pozycji napełniania za to możemy sobie podwyższyć ciśnienie w PG ponad nominalne ciśnienie aby odhamować przeładowane rozdzielacze w wagonach.

Teraz o napędzie
Lokomotywa jest napędzana silnikiem U1D6-250TKS3 W oznaczeniu normy GOST 6CzN15/18. Wbrew skomplikowanemu oznaczeniu jest to bardzo dobrze znany w Polsce silnik z Ls150 tylko z dodaną turbosprężarką.
Dzięki temu ma moc 250KM przy 1500obr/min
Średnica cylindra 150mm skok tłoka 180mm pojemność silnika 19.4L. Silnik ma suchą miskę olejową, cztery zawory na cylinder, dwa wałki rozrządu napędzane wałkiem królewskim.

Dalszym elementem układu przeniesienia napędu jest przekładnia hydromechaniczna UGP-230
http://dieselloc.ru/books/teplsssr/images/img_138.png
Moment obrotowy wchodzi od lewej strony przez przekładnię przyśpieszającą na przetwornik hydrauliczny.
Przetwornik ma dzieloną kierownicę zamontowaną na sprzęgłach jednokierunkowych, dzięki czemu przy małym poślizgu przekładni kierownica zaczyna kręcić się razem z pompą, co powoduje że przekładnia hydrokinetyczna zaczyna pracować jak sprzęgło hydrokinetyczne, a ono ma lepszą sprawność pracy w tych zakresach poślizgu. W przetworniku możemy uzyskać zwiększenie momentu obrotowego o 3.3 raza.
Dalej moment przechodzi na część mechaniczną przekładni.
Pierwszy stopień to przełącznik zakresów (między 1 a 2 wałkiem) przełączaniem zajmują się sprzęgła cierne zaciskane olejem, następuje to automatyczne w zależności od szybkości tak, aby przetwornik pracował w zakresie w miarę maksymalnej sprawności.
Dalszym stopniem jest rewers (miedzy 2 a 3 wałkiem) przełączny za pomocą sprzęgieł kłowych.
A ostatnim stopniem jest przełącznik zakresów pracy (między 3 a 4 wałkiem) przełaczany też sprzęgłami kłowymi. Daje to nam zakres manewrowy z maksymalna prędkością 30km/h oraz siła pociągową 9000kG
oraz zakres transportowy z maksymalną szybkością 60km/h oraz maksymalna siłą pociągową 5000kG
Siły pociągowe ciągłe są odpowiednio mniejsze
zakres manewrowy to 7200kG przy 5 km/h
zakres transportowy 3600kG przy 10km/h
Dalej z przekładni hydromechanicznej napęd przenoszony jest za pomocą wałów z przegubami krzyżakowymi na przekładnie osiowe i na koła.
Zbudowano także wersję lokomotywy bez zakresu transportowego oznaczoną jako TGK2-1
Oraz wzmocnioną wersję z silnikiem o mocy 275KM i masie 32T także bez transportowego zakresu.


- RomekL - 29.08.2012

Według http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%93%D0%9A2 lok serii ТГК2 był produkowany do 2008 roku; obecnie Zakłady Maszynowe w Kałudze (założone w 1874 r. jako warsztaty Kolei Riażsko-Wiaziemskiej, od 1931 r. pod nazwą Калужский машиностроительный завод, obecnie obowiązuje nazwa Калу́жский завод путевых машин и гидроприводов , w skrócie Калугапутьмаш) produkują lokomotywę serii ТГК2-М (moc silnika 202 kW = 275 KM, nieco wyższa masa lokomotywy - opis na stronie producenta:
http://www.kalugaputmash.ru/catalog/desc_1_20.shtml ).
Wersja eksportowa ТГК2-Э była produkowana dla DR (koleje NRD -183 szt.), ČSD (koleje Czechosłowacji - 55 szt.), jakoby także dla PKP.