Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku 8-10-17 listopada 2013 - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: KOLEJ HOBBYSTYCZNIE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-96.html)
+--- Dział: IMPREZY KOLEJOWE (https://www.forumkolejowe.pl/forum-10.html)
+--- Wątek: II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku 8-10-17 listopada 2013 (/thread-3862.html)



II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku 8-10-17 list - Salsa - 30.10.2013

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin świata małej kolei
Klub Miłośników Kolei "Nostalgia Za Parą" (www.nostalgiazapara.pl) oraz Galeria Przymorze serdecznie zapraszają do obejrzenia II Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą, którą organizujemy w Gdańsku w Galerii Przymorze w dniach 8-17 listopada 2013 r. Wstęp na Wystawę jest bezpłatny.

Makieta w skali H0 (1:87) będzie składać się z kilkunastu stacji, parowozowni normalno i wąskotorowej, bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne będą prowadzone przez maszynistów za pomocą specjalnych manipulatorów i będą kursować według rozkładu jazdy.
Makieta zajmie dwa razy więcej miejsca niż podczas poprzedniej, I Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych w marcu 2013 roku.

Nowości
- Ciuchcia Tomek - czyli zabawa na makiecie kolejowej dla najmłodszych
- Szkoła Maszynistów - czyli poprowadź pociąg po naszej makiecie
- Mniejsza makieta w skali TT (1:120)

Wystawa makiet udostępniona jest do zwiedzania:

Wystawa ogólnopolska
08 listopada (w piątek) w godzinach 11.00-14.00, 15.00-19.00
09 listopada (w sobotę) w godzinach 10.00-14.00, 15.00-19.00
10 listopada (w niedzielę) w godzinach 10.00-14.00, 15.00-19.00

nieco mniejsza wystawa, złożona tylko z makiet klubu Nostalgia Za Parą
12-15 listopada (wtorek-piątek) w godzinach 18.00-20.00
16 i 17 listopada ( sobota i niedziela) w godzinach 11-14 i 15.00-19.00

Makieta składa się z modułów, czyli segmentów, łączonych ze sobą podczas wystawy. Dzięki temu możliwe jest w miarę prawdziwe odtworzenie ruchu kolejowego, gdyż nasze pociągi nie jeżdżą "w kółko", tylko pokonują określony szlak, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei. Dlatego też pociągi na makiecie nie jeżdżą „jeden za drugim”, jak na zabawkowej domowej makiecie, bo na szlaku pomiędzy dwoma posterunkami ruchu może znajdować się tylko jeden pociąg. Odwiedzając Wystawę warto zwrócić uwagę nie tylko na jeżdżące pociągi, ale również na manewry na stacjach, bocznicach i w parowozowni, pieczołowicie odtworzone detale i scenki pokazujące życie w miniaturowym świecie.

Ruch na makiecie prowadzą zawiadowcy stacji, dyżurni ruchu i maszyniści. Dyżurny ruchu, mając do dyspozycji rozkład jazdy obsługuje rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu eliminuje się możliwość kolizji pociągów i gwarantuje się płynność ruchu. Maszyniści prowadzą pociągi na makiecie przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Każdy pociąg ma swój rozkład jazdy. Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic.

Każda lokomotywa na makiecie ma wbudowany dekoder cyfrowy (zwykły lub z dźwiękiem) i dzięki temu swój własny indywidualny "adres", obsługiwany przez przypisany do niej manipulator, którym maszynista (idący wzdłuż makiety za lokomotywą) ją uruchamia, zatrzymuje, nadaje sygnały dźwiękowe, włącza światła itp. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie ruchu nieograniczoną ilością lokomotyw, jazda po jednym torze w obu kierunkach z różną prędkością itp.

Rozkład jazdy jest projektowany przez osobę wspomagającą się specjalnym program komputerowym. Dzięki temu na linii jednotorowej pociągi wymijają się na stacjach. Rozkład jazdy dostosowany jest do aktualnego układu makiety, będących do dyspozycji pociągów i obsługujących je maszynistów.

Po makiecie jeżdżą pociągi pasażerskie: osobowe, pospieszne, ekspresowe; pociągi towarowe: zbiorowe, kursujące w zwartych składach i zdawcze, które na poszczególnych stacjach prowadzą manewry oraz specjalne: drezyny, pociągi pancerne, techniczne, eszelony wojskowe.


SZKOŁA MASZYNISTÓW - POPROWADŹ SWÓJ POCIĄG PO NASZEJ MAKIECIE
W dniach 12-17 listopada zapraszamy każdego, kto kto chciałby pojeździć swoim taborem po naszej makiecie.

Warunki udziału:
- minimalny wiek uczestnictwa 11-12 lat, odpowiedni wzrost (maszynista musi dobrze widzieć pociąg jadący po makiecie, sygnały na semaforach itp.)
- wcześniejsze zarejestrowanie swojego uczestnictwa poprzez wysłanie smsa na numer 501 647 139 (treść smsa: maszynista, imię i nazwisko, wiek, data i godzina jazdy).
- Osoby zgłaszające się będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń - w miarę wolnych miejsc
- Każdy po wysłaniu smsem zgłoszenia otrzyma zwrotną informację i potwierdzenie (najwcześniej sms wyślemy 11 listopada).
- Szkolenie i jazdy nadzorowane trwają około godziny, po czym osoby, które zdadzą egzamin, mogą samodzielnie jeździć jako maszyniści.
- Własny pociąg w skali H0 (istnieje możliwość udostępnienia składu należącego do klubu)
- Podpisanie regulaminu zakładającego odpowiedzialność Rodziców za osoby niepełnoletnie i spowodowane ewentualne uszkodzenia makiet i taboru.
- Wniesienie opłaty w wysokości 50 zł.

ORGANIZATOR - klub NOSTALGIA ZA PARĄ
to grupa miłośników kolei i modelarstwa kolejowego z okolic Trójmiasta. Swoją pasję realizujemy w różny sposób. Są wśród nas modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizujemy imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczymy. Jeździmy na kolejowe wyprawy i wycieczki.

Naszym zamiarem jest stała, całoroczna ekspozycja naszej makiety w Gdańsku. Chcemy dać możliwość wspólnej zabawy na makiecie - także osobom początkującym, które nie mają żadnych kontaktów ani znajomości w modelarskim świecie, aby pod opieką doświadczonych modelarzy mogli poznać obowiązujące na imprezach modelarskich zasady, nauczyć się prowadzić pociągi i obsługiwać stacje.

Impreza odbywa się dzięki wsparciu sponsorów:
PKP Intercity, SKM Trójmiasto, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, firm: Robo - jedynego polskiego seryjnego producenta polskich modeli taboru kolejowego, MBR Model - producenta modelarskich drzewek i elementów krajobrazu, Wandrus - biura turystyki aktywnej, Radmor, sklepów modelarskich: Drim Łódź, Modelmania Gdańsk, Świat Modeli Rybnik.

Pozdrowienia, Piotr