Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Kolejowa Medycyna Pracy - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: NAUKA I PRACA NA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Kolejowa Medycyna Pracy (/thread-6882.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32


Kolejowa Medycyna Pracy - maszynista - 13.10.2012

Z racji tego, że pozostało mi kilka miesięcy nauki (później staram się na maszynistę) chcę zrobić przynajmniej wstępne badania wzroku w ośrodku medycyny pracy wpisanego na listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich.
Orientował się ktoś, czy mogę ja (jako osoba prywatna) zbadać swój wzrok, słuch? Najbliżej mam do Wrocławia...


- oko rysia - 13.10.2012

Takie badanie nic Ci nie da. Zakład pracy skieruje odpowiednio wcześnie na kompleksowe badania, przed podjęciem pracy. Znam takie przypadki, gdzie ludzie porobili badania z wynikiem pozytywnym i czekali długo na podjęcie pierwszej pracy. (P.K.P). Pracodawca wyznacza termin do którego powinniśmy zakończyć i dostarczyć kartę obiegową.Takie badania można zrobić max. w trzy dni na luzie. Jednak należy pamiętać że z chwilą rozpoczęcia badań należy je zakończyć w terminie do 14-dni.


- maszynista - 13.10.2012

Wiem, że jeszcze raz przed pracą muszę zrobić pełen zakres badań. Chcę już teraz sprawdzić czy wszystko jest w porządku (szczególnie oczy i słuch). Czy jako osoba prywatna (nie ze spółki kolejowej) mogę wykonać takie badania u pewnego podmiotu?


- oko rysia - 13.10.2012

Ale po co? hmm wystawią Ci rachunek jak pójdziesz prywatnie. Może to sporo kosztować: okulista, laryngolog,kardiolog,psychiatra+mocz,krew,rtg,psychotesty. Decyduje o dopuszczeniu lekarz medycyny pracy, ma on w ręce wszystkie twoje wyniki od w/w specjalistów,dla tego moim zdaniem szkoda kasy na prywatę ponieważ nie będziesz miał pewności do końca.


- Lutek - 13.10.2012

Idź do swojego lekarza na fundusz i weź skierowanie do okulisty. Ot cały problem.


- maszynista - 13.10.2012

Badania u specjalistów, o których mówisz nie może być odbywane u dowolnych ludzi (lekarzy). Muszą być przeprowadzone w podmiocie, który posiada wpis z UTK-lista podmiotów dostępna na stronie UTK.
Jestem już zapisany na prywatną wizytę u okulisty, który ma mi powiedzieć co i jak trzymając w ręku dokładne wymogi UTK.


- Lutek - 14.10.2012

Nie musisz mnie szkolić na ten temat bo papiery kolejowe mam.

Tylko Ty nie rozumiesz... Po co masz iść do przychodni kolejowej na badania jeżeli i tak będziesz musiał je powtórzyć jeżeli dostaniesz gdzieś pracę na kolei?

Dlatego idź sobie prywatnie i się zbadaj u swojego lekarza opieki podstawowej...


- oko rysia - 14.10.2012

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2011/59/poz.301.htm
Tu dużo do poczytania. Lekarz opieki podstawowej NIE POWIE CI CZY MOŻESZ ZOSTAĆ MASZYNISTĄ !!! Lekarz medycyny pracy decyduje o tym. Możesz mieć I kat. wzroku i słuchu ale możesz zostać uwalony na badaniu krwi ,moczu albo na innej małej pierdółce.Ale jeżeli poprawi to twoje samopoczucie przed właściwymi badaniami, ja bym tego nie robił bo się można potem głęboko rozczarować.


- Lutek - 14.10.2012

<facepalm>...

Wy nie czaicie o co chodzi czy WTF? Skoro chłopak pisze:

Cytat:chcę zrobić przynajmniej wstępne badania wzroku w ośrodku medycyny pracy wpisanego na listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich.


No to kurde w czym problem, że pójdzie sobie do swojego okulisty i ten okulista powie mu czy ma wadę wzroku czy też nie? Z wynikami sobie sprawdzi jakie są wymagania w dzienniku ustaw odnośnie stanu zdrowia i już chłopak wie +/- czy się nadaje czy też nie...


- maszynista - 14.10.2012

W środę idę do okulisty u mnie prywatnie z wymogami zdrowotnymi na stanowisko maszynisty:
http://bip.transport.gov.pl/pl/bip/proj ... 9_2008.pdf

Załącznik 3.

Może ktoś mi wytłumaczyć: Na odstepstwa zgoda wydawana jest w wyjatkowych
przypadkach i po uzyskaniu opinii lekarza okulisty. Lekarz medycyny podejmuje na tej
podstawie decyzje,

Czy jeżeli moje gorzej widzące oko lekko (dosłownie) odstawałoby od norm to może być jeszcze szansa? Widzę, że w przepisach pojawiła się możliwość korekcji wzroku.


- rustsaltz - 14.10.2012

Jak czytasz trzeci rząd od dołu (przy normalnej tablicy) to przejdziesz. Oczywiście jeżeli nie jesteś daltonistą, widzisz przestrzennie itd. Badanie trwa jeden albo dwa dni. Jak ja robiłem wstępne to dostawało się kartę pt. "zbieraj punkty wygrywaj nagrody". Trzeba było zdobyć wszystkie podpisy, żeby dostać się do internisty, który wydawał ostatnią opinię. Potem pielęgniarka oddawała dwa kwity o dopuszczeniu lub nie i pouczała o możliwości odwołania.


- maszynista - 14.10.2012

rustsaltz,
Odbywa się to na zasadzie: dostajesz od pracodawcy zlecenie na badania w podmiocie uprawnionym do przeprowadzania badań lekarskich, idziesz do ośrodka, dostajesz kartę, chodzisz po specjalistach, uzupełniają Ci, na koniec zgłaszasz się do internisty-on wydaje końcową opinię?


- rustsaltz - 15.10.2012

Internista nie wydaje końcowej opinii, a jedynie przeprowadza mały wywiad i analizę wyników badań krwi i moczu. Jego opinia jest ostatnia, ale nie ma związku z pozostałymi. Pracodawca nie precyzuje do którego ośrodka masz się udać, jedynie udostępnia listę podmiotów, z którymi ma umowę. Równie dobrze możesz iść prywatnie (koszt badań okresowych to ponoć około 200 zł). Pracodawcę interesuje, żebyś dostarczył kartę z pieczątką "zdolny do pracy".


- maszynista - 15.10.2012

Oczywiście musi być to wydane w podmiocie uprawnionym do badań (lista na stronie UTK). Prywatnie nie mogę iść sobie do okulistów, laryngologów i innych-mogło by to być niewiarygodne. Czyż nie?


- rustsaltz - 15.10.2012

Jeżeli lekarz ma uprawnienia to jak najbardziej możesz iść, ale będziesz musiał za to zapłacić.