Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deregulacja zawodów - wyraź swoją opinię
#1
Szanowni Państwo,

w parlamencie dobiegają końca prace nad projektem rządowej ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (druk nr 806). Jest to tzw. pierwsza ustawa deregulacyjna, dotycząca m.in. zawodów prawniczych, zawodów związanych ze sportem, zawodów pośrednictwa pracy. W przeciągu kilku tygodni Rada Ministrów ma wysłać do Sejmu projekt drugiej ustawy deregulacyjnej, dotyczącej 11 zawodów rynku finansowego (m.in.: maklera, doradcy podatkowego, księgowego) oraz 83 zawodów technicznych (m.in.: urbanisty, architekta, zawodów związanych z lotnictwem). Ze względu na swój przedmiot, druga ustawa deregulacyjna dotyczy bezpośrednio Państwa środowiska zawodowego.

Fundacja Republikańska rozpoczęła w Polsce debatę na temat potrzeby deregulacji zawodów, publikując we wrześniu 2011 r. raport „Zawody regulowane. Aktualny stan prawny i propozycje zmian.” Zwróciliśmy wówczas uwagę, iż w Polsce występuje niemal czterysta zawodów regulowanych, co czyni nasz rynek pracy jednym z najbardziej uregulowanych w Europie. Podnosiliśmy, iż w nowoczesnym państwie konkurencja powinna być oparta na przedsiębiorczości, pracowitości i rzeczywistych kompetencjach, stąd też dostęp do zawodu nie może być obwarowany przesadnie rozbudowanym systemem licencji, egzaminów i pozwoleń.

Po podjęciu tematu przez rządzących, nie przestajemy patrzeć władzy na ręce. Uważamy, że zawody można otworzyć bardziej niż to wynika z projektów przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości. W trakcie dotychczasowych prac w Sejmie, dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu środowisk zawodowych i naukowych, które odpowiedziały na nasz apel, przygotowaliśmy ok. czterdzieści poprawek do ustawy, idących znacząco dalej niż propozycje Ministerstwa. Poprawki zakładały np. wprowadzenie częściowej dobrowolności w zakresie przynależności do rad adwokackich czy zniesienie asesury notarialnej. Zostały one złożone m.in. przez posła Przemysława Wiplera, byłego prezesa Fundacji Republikańskiej.

Ze względu na wykonywanie lub aspirowanie do jednego z zawodów objętych drugą ustawą deregulacyjną, z pewnością mają Państwo dużą znajomość praktyczną tematu. Dlatego do każdego z Państwa kierujemy prośbę o wyrażenie własnej opinii na temat projektu ustawy przygotowywanej przez Ministerstwo. Opinia taka może zawierać jeden lub kilka spośród następujących elementów: 1. syntetyczne omówienie obecnego modelu dostępu do danego zawodu, 2. wypunktowanie zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, 3. ocenę, w jakim zakresie można by pójść dalej niż przewiduje projekt i otworzyć zawód w jeszcze większym stopniu, 4. postulowane brzmienie przepisów (wymaga sięgnięcia do obowiązującej ustawy regulującej dany zawód oraz do projektu ustawy deregulacyjnej).

Opinię prosimy przesłać do końca marca b.r., za pośrednictwem strony internetowej http://deregulacja.org/wyraz-opinie/. Projekt drugiej ustawy deregulacyjnej znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości http://ms.gov.pl/pl/deregulacja-dostepu ... i-transza/. Więcej o deregulacji można poczytać na stronie <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.deregulacja.org">www.deregulacja.org</a><!-- w -->.

Najwyższy czas na zmiany!

Z poważaniem,
Mariusz Muzalewski
Szef Zespołu ds. Gospodarki
Fundacja Republikańska
Odpowiedz

#2
[image]
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#3
Wiem, że moderatorowi średnio wypada, ale: czy ktoś przebił się przez projekt i może podać propozycje zmian w zakresie kolei?
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
@loony, kliknąłbym "lajka", gdyby było takie coś na forum ;-D
Jaro

Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.