Liczba postów: 2
Liczba wątków: 1
Dołączył: 18.03.2023
Reputacja:
0
Witam.
Dzisiaj byłem na ulicy W. Gdańskiej, aby zrobić zdjęcia flirtów lub jakis innych składów. Niestety, spotkała mnie nieprzyjemna sytuacja, ponieważ dwóch funkcjonariuszy powiedziało mi, że jestem potencjalnym terrorystą (ponieważ istnieje zakaz fotografowania kolei i innych wrażliwych infrastruktur). Nakazali mi usunięcie wszystkich zdjęć i opuszczenie stacji.
Zatem pojawia się pytanie, czy mieli jakieś podstawy do przeprowadzenia tej kontroli. Chciałbym zaznaczyć, że to miejsce jest ogólnie dostępne, ponieważ znajduje się na peronie i nie ma żadnego znaku informującego o zakazie fotografowania.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Poprawiłem formatowanie postu oraz doprecyzowałem temat.
Dominik
Liczba postów: 126
Liczba wątków: 1
Dołączył: 22.07.2019
Reputacja:
3
O ile wiem, to nie ma zakazu fotografowania pociągów czy infrastruktury kolejowej. Może niektórzy żyją jeszcze poprzednim ustrojem. Warto pytać o podstawę prawną takich działań, w razie czego można zawołać Policję.
Liczba postów: 2
Liczba wątków: 1
Dołączył: 18.03.2023
Reputacja:
0
(18.03.2023, 20:31)Ogórkowy napisał(a): O ile wiem, to nie ma zakazu fotografowania pociągów czy infrastruktury kolejowej. Może niektórzy żyją jeszcze poprzednim ustrojem. Warto pytać o podstawę prawną takich działań, w razie czego można zawołać Policję.
Właśnie wracając metrem spytałem sie jeszcze innego funkcjonariusza powiedzial to samo, ze wprowadzony jest stan podwyzszonej gotowosci i jest zakaz jakos tak to ujal
Liczba postów: 126
Liczba wątków: 1
Dołączył: 22.07.2019
Reputacja:
3
Na tej podstawie nie można robić zdjęć? Ciekawe... Może niech się wypowie ktoś bardziej obeznany w prawie. A, no i nie trzeba cytować bezpośredniej wiadomości.
Liczba postów: 37
Liczba wątków: 4
Dołączył: 28.05.2020
Nie ma czegoś takiego jak stan podwyższonej gotowości. Z cieciami i SOKistami się nie gada tylko się traktuje jak powietrze, bo to nie są żadne służby. A na przyszłość zapoznaj się z literaturą prawną i treściami prezentowanymi przez autora tego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PCENIL4TUTg i krótko z nimi. Sam zauważyłeś że fotografowałeś z miejsca ogólnodostępnego i nie było żadnej tabliczki informującej o zakazie fotografowania - a Ty posłusznie usunąłeś swoje zdjęcia...
Liczba postów: 685
Liczba wątków: 32
Dołączył: 14.06.2010
Reputacja:
12
Teraz sprawa jest bardziej skomplikowana. Z doniesień z mediów społecznościowych wiemy, ze jest coraz więcej przypadków zatrzymywania osób wykonujących zdjęcia kolejowe, nie tylko przez SOK i policję, ale też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ma to związek z zatrzymaniem w naszym kraju osób podejrzewanych o szpiegostwo: https://www.rmf24.pl/regiony/trojmiasto/...rp_state=1.
Żeby nie być gołosłownym: 26 marca na grupę facebookową European Railway Photography & Modelling wrzucono informację, że kilku miłośników z Wielkiej Brytanii zostało zatrzymanych przez naszą policję. Następnie byli przesłuchiwani parę godzin za to, że robili zdjęcia kolejowe w miejscu publicznym w miejscowości Skowarcz w woj. pomorskim.
Liczba postów: 126
Liczba wątków: 1
Dołączył: 22.07.2019
Reputacja:
3
No, zatrzymują, ale co z tego? Zakazu, o ile wiem, nie ma.
Liczba postów: 569
Liczba wątków: 45
Dołączył: 21.05.2016
Reputacja:
5
Ja znalazłem coś takiego (ze strony sejmu):
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 6633
w sprawie zakazu fotografowania obiektów kolejowych
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przesłane zapytanie posła Stanisława Rydzonia w sprawie zakazu fotografowania obiektów kolejowych i ukarania przez funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei mandatem jednego z wyborców z terenu Małopolski, uprzejmie informuję, co następuje.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych (Dz. U. Nr 264, poz. 2637) nie jest zabronione robienie zdjęć fotograficznych, filmowanie, szkicowanie i rysowanie obiektów kolejowych.
W zaistniałej sprawie istotne jest miejsce, w którym znajdowała się osoba wykonująca fotografie. Wspomniane rozporządzenie precyzyjnie określa miejsca na obszarze kolejowym, na których wstęp i przebywanie osób nieuprawnionych są zabronione ze względu na bezpośrednie zagrożenie ich życia. Rozporządzenie to również zabrania prowadzenia działalności gospodarczej bez zgody zarządcy infrastruktury kolejowej lub przewoźnika kolejowego.
W związku z powyższym, jeśli fotografujący wykonuje amatorskie zdjęcia w miejscach ogólnodostępnych (publicznych), takich jak perony, pomieszczenia dworca, podjazd pod budynek dworca itp., specjalna zgoda na fotografowanie nie jest wymagana. Poza miejscami wyznaczonymi dla dostępu publicznego fotografujący powinien posiadać ważne zezwolenie wstępu na obszar kolejowy. Na wykonywanie zdjęć obiektów kolejowych w celach komercyjnych należy uzyskać zgodę zarządcy infrastruktury kolejowej lub przewoźnika kolejowego. Zainteresowany otrzymuje przepustkę na określony czas i do interesującego go miejsca. W szczególnych przypadkach osobie wykonującej zdjęcia towarzyszy pracownik kolejowy czuwający nad bezpieczeństwem fotografującego.
Wydawanie zezwoleń (dla fotografów zawodowych i amatorów) upoważniających do wstępu na obszary kolejowe administrowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, szczegółowo regulują przepisy zawarte w zarządzeniu nr 8 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA z dnia 19 maja 2004 r. w sprawie zasad wstępu na obszar kolejowy zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA oraz w § 35 ˝Regulaminu przydzielania tras pociągów i korzystania z przydzielonych tras pociągów przez licencjonowanych przewoźników kolejowych w ramach rozkładu jazdy 2009/2010˝. Przepisy te oraz wszelkie dane kontaktowe są dostępne na stronach internetowych www.plk-sa.pl oraz www.kgsok.pl.
Ze względu na brak bardziej szczegółowych danych dotyczących miejsca i okoliczności nałożenia mandatu karnego na osobę fotografującą obiekty kolejowe niemożliwe było jednoznaczne ustosunkowanie się do sytuacji przedstawionej w zapytaniu poselskim pana Stanisława Rydzonia.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Juliusz Engelhardt
Warszawa, dnia 8 kwietnia 2010 r.
Liczba postów: 5 606
Liczba wątków: 98
Dołączył: 01.11.2010
Reputacja:
27
(08.04.2023, 18:18)Ogórkowy napisał(a): No, zatrzymują, ale co z tego? Zakazu, o ile wiem, nie ma.
Niestety, takie mamy dziwne czasy, rodem z głębokiego PRL-u, że niby zakazu nie ma, ale jakiś funkcjonariusz (czasami partyjny) sobie coś uroi i już zakaz jest. Coś na zasadzie, daj mi człowieka, a znajdzie się na niego paragraf.
Liczba postów: 2
Liczba wątków: 0
Dołączył: 29.06.2023
Reputacja:
0
Jak nie ma tabliczki to można
Liczba postów: 74
Liczba wątków: 8
Dołączył: 06.11.2018
Reputacja:
5
Żaden stan podwyższonego ryzyka nie zabrania fotografowania takich obiektów. Ponadto do dziś nie został opublikowany wzór tabliczki "zakaz fotografowania", zatem art. 616a dalej nie ma żadnej mocy prawnej.
Oznacza to, że z miejsc publicznych możemy fotografować co nam tylko się podoba.
Zatem ta kontrola była absolutnie bezprawna, pod każdym możliwym względem. Zmuszanie Cię do kasowania tych zdjęć to już wyjątkowa bezczelność funkcjonariuszy.
Polecam wszystkim użytkownikom tutaj obejrzeć kilka filmików z kanału w serwisie YouTube "audyt obywatelski". Kanał porusza tematykę fotografowania miejsc, które można fotografować zgodnie z prawem (jednak niektórzy mają inne zdanie na ten temat).
Polecam także zapoznać się z Systemem Informacji Publicznej, aby podczas fotografowania nie wejść na obszar kolejowy, na którym nie możemy przebywać pod groźbą mandatu (poza oczywistymi miejscami np. peron).
Liczba postów: 471
Liczba wątków: 11
Dołączył: 17.09.2014
Reputacja:
7
Akurat wzór tabliczki pojawił się 5 lutego 2024 - cytując: Cytat:Znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm z umieszczonym w środku na górze tablicy napisem „ZAKAZ” w czarnym kolorze liter o wysokości 7,45 cm oraz umieszczonym pod nim na środku napisem „FOTOGRAFOWANIA” w czarnym kolorze liter o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej trzema rysunkami w kolorze czarno-białym na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się
w trzech okręgach o średnicy 16 cm z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu linią o szerokości 1,5 cm.
Poniżej rysunków umieszcza się napisy w czterech obcych językach w kolorze czarnym o wysokości 2,24 cm, oznaczające w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim tłumaczenie napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA”. Tablica ze znakiem zakazu fotografowania ma być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych i gwarantujących czytelność treści znaku.
Liczba postów: 74
Liczba wątków: 8
Dołączył: 06.11.2018
Reputacja:
5
(18.04.2024, 11:37)erap2 napisał(a): Akurat wzór tabliczki pojawił się 5 lutego 2024 - cytując: Cytat:Znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm z umieszczonym w środku na górze tablicy napisem „ZAKAZ” w czarnym kolorze liter o wysokości 7,45 cm oraz umieszczonym pod nim na środku napisem „FOTOGRAFOWANIA” w czarnym kolorze liter o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej trzema rysunkami w kolorze czarno-białym na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się
w trzech okręgach o średnicy 16 cm z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu linią o szerokości 1,5 cm.
Poniżej rysunków umieszcza się napisy w czterech obcych językach w kolorze czarnym o wysokości 2,24 cm, oznaczające w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim tłumaczenie napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA”. Tablica ze znakiem zakazu fotografowania ma być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych i gwarantujących czytelność treści znaku. Moja uwaga do Twojego wpisu jest następująca: jeżeli już coś cytujemy, to warto podać źródło, niemniej przedstawiony tekst jest jedynie projektem i nie ma absolutnie żadnej mocy prawnej. Na dzień dzisiejszy, art. 616a dalej nie obowiązuje.
Tutaj znajduje się strona, na której jeszcze NIE POJAWIŁO SIĘ rozporządzenie, które wprowadzi w przyszłości wzór tej tabliczki: https://www.dz.urz.mon.gov.pl/
|