Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[ZM] Wiosna w pełni
#1
Cytat:W sobotę 6 maja zginęła 1000. osoba w wypadku na polskich drogach. W zeszłym roku tyle osób zginęło w wypadkach drogowych dopiero 22 maja.

Tendencja wzrostowa liczby wypadków drogowych w Polsce w 2011 roku utrzymuje się. Różnica pomiędzy rocznicami kolejnych 500 ofiar zabitych wzrosła o dzień w stosunku do naszego poprzedniego doniesienia. W tym roku dotychczas tylko w marcu było mniej ofiar na drogach, niż w 2011 roku, ale zaledwie o 14 martwych. W kwietniu zabitych było już o 17 osób więcej niż w 2010 roku. Bilans pierwszych 9 dni maja wskazuje, że i ten miesiąc może być co najmniej tak tragiczny jak w 2010 roku, kiedy zginęło aż 275 osób.

Póki co możemy tylko gdybać co jest przyczyną rosnącej liczby zabitych na drogach w tym roku.

Powyższe wyliczenia uzyskano na podstawie statystyk dnia umieszczonych na oficjalnej stronie Policji: policja.pl. Bieżące statystyki często zaniżają liczbę zabitych, gdyż wiele ofiar umiera w kilka dni lub tygodni od wypadku. Ofiary te brane sa pod uwagę dopiero w późniejszych statystykach policyjnych. Ostateczny bilans 2011 roku może być zatem znacznie bardziej tragiczny.


http://www.zm.org.pl/?a=wypadki-115
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#2
Cytat:Póki co możemy tylko gdybać co jest przyczyną rosnącej liczby zabitych na drogach w tym roku.
Ale dlaczego? Przecież są one powszechnie znane!
1. Brawura
2. Co się wiąże z punktem nr 1 nadmierna prędkość
3. Co się wiąże z punktem 1 i 2 - obecność zbyt dużej liczby TIRów, których kierowcom brakuje kultury na drodze (delikatnie mówiąc).
4. Słaba oferta niedofinansowanej przez rząd kolei

Jest jeszcze kilka przyczyn, mniej oczywistych.
Jaro

Odpowiedz

#3
ET40, to jest poważna analiza zjawiska - Wojtek nie pyta, dlaczego jest dużo, tylko dlaczego wzrasta.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#4
Myślę że gdyby było wszystko tak jasno i przejrzyście powiedziane to organy zajmujące się bezpieczeństwem na drogach powzięłyby jakieś środki, złoty środek, aby ten współczynnik nie tylko nie wzrastał, ale nawet spadał. Choć ostatnio słyszy się że jednak wypadków jest mniej.
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#5
psim napisał(a):ET40, to jest poważna analiza zjawiska - Wojtek nie pyta, dlaczego jest dużo, tylko dlaczego wzrasta.
Więcej samochodów (niewspółmiernie dużo w stosunku do przepustowości i jakości dróg) = więcej zjawisk, które opisałem powyżej. Po prostu społeczeństwo jest zbyt zmotoryzowane, a poziom zmotoryzowania wzrasta, stąd więcej wypadków. Proste.

Dorzuciłbym jeszcze pijaków za kierownicą, których liczba (o zgrozo!) nie spada.
Jaro

Odpowiedz

#6
Mika napisał(a):organy zajmujące się bezpieczeństwem na drogach powzięłyby jakieś środki, złoty środek

Póki co stać ich jedynie na kolejne akcje rozdawania odblasków pieszym (jakby to pieszy zabijał) i jednorazowe akcje zmasowanych kontroli, "Znicz" itp. - zamiast bezwzględnych kontroli prowadzonych w sposób ciągły.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#7
psim napisał(a):ET40, to jest poważna analiza zjawiska - Wojtek nie pyta, dlaczego jest dużo, tylko dlaczego wzrasta.
Jednym z głównych czynników, paradoksalnie, jest rozbudowa infrastruktury drogowej jaką można zaobserwować w kraju. Nowe drogi budzą więcej mistrzów kierownicy, a stąd tylko kroczek do brawury i kolejnego czarnego punktu na mapie.
Odpowiedz

#8
Tet napisał(a):Nowe drogi budzą więcej mistrzów kierownicy

Fachowo to się nazywa "wzbudzony popyt" (ang. induced demand), i jest przyczyną dla której naiwna budowa nowych i poszerzanie istniejących dróg - nie chroni od korków. Ale niektórym niezwykle trudno to wytłumaczyć, a na cudzych błędach - uczyć się nie chcą. Lepiej wydać kupę kasy na asfaltozę i zostać z ręką w nocniku.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#9
Moim zdaniem główną przyczyną wzrostu jest brak zmiany w prawie. Gdyby wprowadzono ogromne kary finansowe za łamanie przepisów jak to jest w innych krajach europejskich, to każdy jeździłby przepisowo. Oczywiście do tego pogarszający się stan dróg i mentalność kierowcy. Widzi dobrą, nową drogę, to wali 120km/h. No i to wspomniane wcześniej wsiadanie za kółko po alkoholu... za to też powinny być bardzo ostre kary i do tego zwiększona liczba akcji policyjnych, jaka spotkała mnie niedawno, a mianowicie na środku drogi stanęło dwóch policjantów i dosłownie każdego kierowcę "przebadali" na obecność alkoholu.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#10
A ja bym zrobił tak jak na kolei-złamałeś przepisy-lecisz na powtórny egzamin, oczywiście trzeba zapłacić. Zwłaszcza tirowców to zaboli Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.