Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znani a kolej
#1
Wisława Szymborska podczas II Wojny pracowała jako kasjerka kolejowa, aby uniknąć deportacji do przymusowej pracy w nazistowskich Niemczech. W czasie wolnym pobierała nauki na tajnych uniwersytetach.

Cytat:After the Nazis invaded Poland in September 1939, launching World War II, Ms. Szymborska found work as a railway clerk to avoid deportation to Germany as a forced laborer. In her free time, she studied at illegal underground universities.

Żeby dostać w miarę rzetelną, niesłodzoną biografię, trzeba niestety zrezygnować z lektury polskich gazet. Z WSJ dowiemy się m.in. że poetka zmarła na raka płuc, była nałogową palaczką, również że przechodziła etap fascynacji ideologią narzuconą przez Sowietów - zerwała z Partią w 1966 i wielokrotnie negatywnie odnosiła się do komunizmu w swojej twórczości. Do dziś opublikowano niespełna 400 jej wierszy, pomimo sześciu dekad twórczości. To efekt radykalnej oceny własnych dzieł. Odczyt z okazji odebrania Nagrody Nobla był dla laureatki wielkim stresem, gdyż jak sama twierdziła, czuła się komfortowo w towarzystwie co najwyżej kilkunastu osób. Pierwszy wierszyk skomponowała w wieku ok 4 lat. Gdy dziecięce wiersze były pozytywnie oceniane przez ojca przyszłej poetki, nagradzał ją kieszonkowym na czekoladę :-)

źródło: Wall Street Journal
Odpowiedz

#2
Władysław Reymont w latach 1888-1893 pracował jako pomocnik dozorcy plantowego w Rogowie na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Skądinąd posadę dostał dzięki protekcji ojca.
Odpowiedz

#3
Trzeba też rzec gwoli ścisłości, że wyłudził od wymienionej kolei ogromne odszkodowanie za to, że po pijanemu wpadł pod pociąg...
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
Tadeusz Boy-Żeleński pracował jako lekarz kolejowy w Krakowie w czasie I wojny.

Wspomina ten okres następująco:
Cytat:Na kolei bywa różnie:
czasem komuś nogę urżnie,
albo dają znać o zmierzchu,
że ktoś flaki ma na wierzchu.
Cytuję z pamięci, więc być moze nie jest na 100% dokładnie.
Odpowiedz

#5
Bohumil Hrabal podczas II wojny światowej pracował jako dyżurny ruchu - o kolei pisał zresztą w "Pociągach pod specjalnym nadzorem" - które to szczerze Wam polecam (film też)!
Odpowiedz

#6
Karol Dickens jechał pociągiem, który miał wypadek (10 osób zabitych, 40 rannych) w hrabstwie Kent w Anglii w 1865 roku. Nic mu sie nie stało, ale wspomina to wydarzenie w swojej powieści "Nasz wspólny przyjaciel".
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.