Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gruzja chce przywrócenia pociągów do Rosji
#1
Gruziński minister ds. reintegracji Paata Zakareishvili, powiedział gazecie Kommersant, że jego kraj jest gotów do przywrócenia połączenia kolejowego z Abchazją i Rosją.

Pociągi między Gruzją i Rosją nie jeżdzą od 20 lat. Ich przywróceniem zainteresowani są uchodźcy z Abchazji, chętni do powrotu do rodzinnych stron z powodu boomu gospodarczego. Gruzji zależy zaś na udziale w opłacalnych projektach ekonomicznych w Abchazji.

źródło: Kurier Kolejowy

A to te dwa kraje nie są już w stanie wojny? Przecież 4 lata temu miała miejsce wojna rosyjsko - gruzińska.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#2
Dla chcącego to nie jest problem. Mołdawia też nie uznaje Naddniestrza, właściwie oficjalnie Naddniestrze jest uznawane tylko przez Abchazję, Osetię Południową i Kosowo. Nie przeszkadza to by przez Tiraspol, będący stolicą Naddniestrza (z postojem tamże) jeździły pociągi z Mołdawi na Ukrainę. Zdarzyło mi się tamtędy jechać pociągiem Kiszyniów-Odessa.
Odpowiedz

#3
A czy te regiony, czyli Mołdawia i Naddniestrze toczyły ze sobą jakąś walkę?
Może w tej sprawie (przewozów tranzytowych) jakoś się dogadali ponadpaństwowo.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#4
Muszę przyznać że nie wiem czy były jakieś walki. Ale był okres kiedy nic nie jeździło, dopiero jakieś 2 lata temu te pociągi przywrócili. Po prostu przy takich konfliktach z czasem wygrywa rozsądek.
Odpowiedz

#5
Czasem wygrywa zwykły interes czyli pieniądze. To jest silniejsze niż polityka.
Odpowiedz

#6
Pociągi pasażerskie to akurat zysków nie przynoszą, ale są społecznie potrzebne.
Odpowiedz

#7
Cytat:Gruziński minister ds. reintegracji Paata Zakareishvili, powiedział gazecie Kommersant, że jego kraj jest gotów do przywrócenia połączenia kolejowego z Abchazją i Rosją.
Nic dziwnego. niedawne wybory w Gruzji wygrała partia Gruzińsie Marzenie (czy jakoś tak) na czele której stoi gruziński, prorosyjski miliarder, mające wiele udziałów w GazPromie.
Gruzini znowu wpakowali się w granice interesów Rosji i tak jak Szewardnadze, lider będzie tylko wykonywał rozkazy Moskwy.
Cytat:Mołdawia też nie uznaje Naddniestrza, właściwie oficjalnie Naddniestrze jest uznawane tylko przez Abchazję, Osetię Południową i Kosowo.
To jest hipokryzja - uznawać państwo, samym jednak nie będąc uznanym przez społeczność międzynarodową. Nadniestrze, zwane "Bałkańskim Obwodem Kaliningradzkim" w którym mieszka dużo Rosjan i stacjonuje 3 lub 13 Armia FR, nie jest uznane nawet przez Moskwe!
Cytat:A czy te regiony, czyli Mołdawia i Naddniestrze toczyły ze sobą jakąś walkę?
W 1991 roku wybuchła w Tyraspolu antyrumuńska i antymołdawska ruchawka ludnościowa, krwawo stłumiona zresztą. W odpowiedzi przez dwa lata regularnie ostrzeliwało się nawzajem Milicja Mołdawska i służby z Naddniestrza. Łącznie zginęło 1500 osób.
Cytat:Po prostu przy takich konfliktach z czasem wygrywa rozsądek.
Skoro Kiszyniów uznaje Naddniestrze za swoją posiadłość (na granicy nie ma straży granicznej, jedynie dosyć częste kontrole milicji) to czemu nie miałby uruchamiać pociągów przez "swoje" terytorium, na co Tyraspol większego wpływu nie miał, inaczej strona zachodnia w ogóle mogłaby zamknąć granice, wysadzić mosty i wybudować mur berliński nad Dnieprem. Prawda jest taka że Tyraspol w sprawie handlu i ruchu granicznego za bardzo nie idealizuje, bo wie że Ukraina im też nie pomoże.
Największy kłopot to mieliby dopiero wtedy gdyby wreszcie Kiszyniów włączyli do Rumunii.
...
Odpowiedz

#8
Lubuszanin napisał(a):To jest hipokryzja - uznawać państwo, samym jednak nie będąc uznanym przez społeczność międzynarodową. Nadniestrze, zwane "Bałkańskim Obwodem Kaliningradzkim" w którym mieszka dużo Rosjan i stacjonuje 3 lub 13 Armia FR, nie jest uznane nawet przez Moskwe!
Jaka hipokryzja? Wręcz odwrotnie. Skoro sami są separatyzmem to uznają inne dążenia separatystyczne. Poza tym to "uznanie przez społeczność międzynarodową" też jest płynne, no bo jak potraktować Kosowo w sprawie którego opinia międzynarodowa jest podzielona?

Lubuszanin napisał(a):Skoro Kiszyniów uznaje Naddniestrze za swoją posiadłość (na granicy nie ma straży granicznej, jedynie dosyć częste kontrole milicji) to czemu nie miałby uruchamiać pociągów przez "swoje" terytorium, na co Tyraspol większego wpływu nie miał
Sądzę że coś jednak Tyraspol musiał się na to zgodzić. Tym bardziej że przez kilka lat pociągi nie jeździły. Powiedz kosowskim Albańczykom że nie mają nic do gadania w sprawie kursowania pociągów ŻS do Mitrowicy to cie nabiją na pal.
Odpowiedz

#9
przem710 napisał(a):Czasem wygrywa zwykły interes czyli pieniądze. To jest silniejsze niż polityka.
To jest z sobą powiązane, pieniądze to polityka i wcześniej czy później i tak będą się kłócić.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  kolejowy most z Rosji na Krym - opóźnienie kazio 2 3 326 16.05.2018, 20:55
Ostatni post: kazio

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.