Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolejowe science fiction
#16
Jeszcze wracając do dalekobieżnego (wręcz międzykontynentalnego) transportu kontenerów, czyli kontynuując myśl z np. mojego posta z 2013-01-08, 13:05 - 11 bm. Rynek Kolejowy napisał: "W niedzielę, 28 kwietnia z chińskiego Chengdu wyruszy złożony z 41 wagonów pociąg kontenerowy do terminalu intermodalnego Łódź Olechów. Do stacji przeznaczenia dotrze po 14 dniach. Jego przejazd rozpocznie regularne kursowanie składów łączących centralną Polskę z Chinami. ..."
http://www.rynek-kolejowy.pl/43837/_Lod ... inami_.htm
Obawiam się, że to jest kontrakt dla jednego importera, nie jest to połączenie dostępne dla każdego. Czy pojawi się w przyszłości możliwość korzystania przez każdego z tej relacji - zobaczymy. Jeżeli ktoś zacznie oferować możliwość przewozu ładunków drobnicowych (LCL), może podciąć gałąź na której siedzą oferenci transportu kombinowanego morsko-lotniczego (acz nie do końca - po drodze są Kazachstan i Rosja, a przepisy celne tych krajów bardzo utrudniają neutralizację dokumentów).
Na trasie Chiny - Europa świat się nie kończy:
Wiele kontenerów jest przewożonych koleją między Kalifornią a portami Zatoki Meksykańskiej - ładowanych na wagony w dwóch warstwach (trakcja spalinowa; zdjęcie pociągu widziałem na jakiejś amerykańskiej stronce, pamiętam,że dominowały kontenery armatora K-Line).
Dwuwarstwowy przewóz kontenerów jest także przewidziany na obecnie budowanej linii w Arabii Saudyjskiej (z nad Zatoki Perskiej do Dżiddy) -jak podaje Technika Transportu Szynowego.
Również TTS w zeszłym roku doniósł o planowanym wkrótce w Indiach transporcie dwuwarstwowym kontenerów na linii elektryfikowanej napięciem 25 kV (chyba będą musieli wywiesić drut co najmniej 7,5 metra nad główką szyny... a jeżeli będą piętrować takżę kontenery HC to co najmniej 8 m).
Bliżej nas mamy nieco krótsze trasy - od lat 1990-ych spółka Polzug (jej główni udziałowcy to port w Hamburgu i PKP Cargo -strona Polzuga: http://www.polzug.de/pl/ ) wozi kontenery między portami w Hamburgu, Bremerhaven i Rotterdamie a terminalami: Pruszków, Gądki, Wrocław-Brochów, Dąbrowa Górnicza. Z ich strony wynika też, że oferują również przewozy do Rosji - np. Kaługa, Jekatierinburg...
Z moich doświadczeń sprzed lat wynika, ze dla importera aranżującego w swojej gestii import z Chin Polzug nie jest atrakcyjny cenowo wobec przewoźników drogowych, chyba ze ma się w kontenerze ciężki towar, lub armator udzieli zgody na zwrot próżnego kontenera w terminalu Polzuga. Polzug nie jest monopolistą, odwozy kontenerów z Hamburga oferuje też np. ktoś z grupy CTL (kłania się terminal w Krzewiu koło Kutna, jest w budowie nowy w obrębie samej stacji Kutno).
Większość kontenerów przeznaczonych dla odbiorców w Austrii i Czechach jest dostarczana morzem do Hamburga, stamtąd są wywożone koleją.
Coraz bogatsza jest oferta przewozów kontenerów z i do Gdyni Gdańska (10 lat temu na rynku było tylko PKP, teraz jest wybór, np. spółka zależna ATC cargo S.A. Z moich informacji wynika, ze dla kontenerów lekkich odwóz z Trójmiasta do Warszawy może być nieznacznie tańszy od drogowego (powiedzmy o 50 - 100,- PLN), ale gdy odbiorca jest np. na Górnym Śląsku czy w Krakowie - różnica robi się poważna.
Na stronie portu w Kłajpedzie (wersja angielska http://www.portofklaipeda.lt/en) są informacje o pociągach wożących kontenery:
-Viking -http://www.portofklaipeda.lt/container-train-viking wozi kontenery jak również naczepy (i in. pojazdy drogowe) między Kłajpedą, Mińskiem, chyba Kijowem i na pewno Iljiczewskiem;
-Mercury http://www.portofklaipeda.lt/intermodal-train-mercury wozi kontenery między Kłajpeda a Moskwą (czas jazdy 54 h przy odległości 1344 km; pociąg może zabrać max. 144 TEU; operatorem jest AAA Intermodal <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.aaaim.eu">www.aaaim.eu</a><!-- w --> -oferują także transport kontenerów za Moskwę, podając czas transportu od Moskwy do: Nowosybirska 4 dni, Chabarowska 9 dni, Władywostoku 10 dni, Nachodki 11 dni) .
-Saulé (co po litewsku znaczy Słońce)
http://www.portofklaipeda.lt/intermodal-train-saule-sun - jeździ w mire potrzeby na trasie Kłajpeda - Wilno - Dostyk (stacja w Kazachstanie na granicy chińskiej - za czasów ZSRR nosiła nazwę Drużba) - Chongqing. Trasa liczy 10929 km, czas jazdy 13 dni; operatorem jest VPA Logistic <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.belogic.lt">www.belogic.lt</a><!-- w -->
Romek_L
Odpowiedz

#17
Wracając do PRZEWOZU KONTENERÓW KOLEJĄ Z CHIN DO POLSKI: Obecnie regularnie kursują pociągi o pojemności 57 kontenerów 40', ze stacji Chengxiang koło Xiamenu. Przewozy te są oferowane m. in. przez DHL Global Forwarding sp. z o.o., Tirsped sp. z o.o., Logwin sp. z o.o. Stawki oferowane za transport od stacji Chegxiang do st. Małaszewicze wahają się od 8000,- do 11000,- USD za kontener 40'. Osobiście miałem do czynienia z takim przewozem, opłaconym przez nadawcę. Koleje Chińskie przyjęły przesyłkę do przewozu na stacji Chengxiang 7.lipca, 22. lipca kontener był w Małaszewiczach. Tego samego dnia udało się załatwić przekaz celny (oficjalnie - objąć procedurą tranzytu), załadować na naczepę, dowieźć do odprawy ostatecznej do Koroszczyna, dokonać odprawy i przed 16:00 dowieźć na rozładunek we wschodnie okolice Warszawy.
Kontener podróżował szybsza trasą, czyli przez Urumczi (chin. Wulumuqi czytaj Łulumući -stolica prowincji Sinkiang, w pisowni pinyin Xinjiang), przz Kazachstan jechał trasa Dostyk - Ileck, do Rosji wjechał przez stację Kanisaj ros. Канисай Kolei Południowouralskiej, opuścił Rosję przez stacje Krasoje, wjechał na Białoruś przez Osinowkę. Trasa dłuższa, czyli przez chińską prowincję Heilongyiang, po polsku mówiąc Mandżurię i wjazd do Rosji na teren Kolei Zabajkalskiej, trwa dłużej i i jest mocno zagrożona nieplanowymi opóźnieniami.
Jako ciekawostki dodam:
- operator pociągu oferuje a dopłatą włożenie GPS-u (właściwie aktywnego lokalizatora) do kontenera,
- Logwin sp. z o.o. oferuje przewozy trasa typową dla odbiorców słowackich, czyli kontenery jada przez Ukrainę, wyjeżdżają z Ukrainy przez stację Czop i wjeżdżają na Słowację przez st. Čierna nad Tisou (nota bene, na Węgry też się jedzie przez Czop jako staję graniczną UZ, ale na Węgry jedzie sie z Czopu na południe, ostatnia szerokotorowa stacja to Zahony, zarazem węgierska graniczna)
Romek_L
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.