Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EU41
#1
EU41

Trudno określić dużo danych dotyczącej lokomotywy EU41, widoczną prawdopodobnie na archiwalnych zdjęciach jako "lokomotywę nr 4". Do dziś wszystkie informacje - łącznie z oznaczeniem - są to mniej lub bardziej prawdopodobne przypuszczenia.

Tuż przed 1960 roku została wprowadzona norma dotyczące oznaczeń pociągów. Z dokumentów wynika, że określenie "EU40" została zarerwowana dla lokomotywy pracującej na Kolei Wilmskiej (Obecnie zachowany model znajduję się w lokomotywowni Warszawa Grochów). Niestety, nie zachował się żaden dokument mówiący coś więcej o EU41, jednak z oznaczenia wynika, że lokomotywa korzystała z napięcia innego niż 3Kv. Podobną - może i taką samą lokomotywę - używała kolej Wąbrzeska. Potwierdzając tą teze warto dodać, że właśnie w Wąbrzeźnie zostało wykonane zdjęcie wspomnianej wyżej "lokomotywy nr 4", chociaż i tak pojawią się nieścisłości - na modelu widać napis "Gdynia". Jednak na potwierdzenie domysłów warto dodać fakt oznaczenia numerem cztery sugeruje, że była to czwarta lokomotywa na stanie Wąbrzeskiej kolejki, kiedy obecnie jesteśmy w stanie stwierdzić obecność trzech modeli, co może potwierdzać przypuszczenia.

Lokomotywa nr 4 została wycofana z eksploatacji niewiele po wejściu w życie normy dotyczącej oznaczeń pojazdów. Prawdopodobnie została wyprodukowany tylko jeden egzemplarz, a lokomotywa posiadała układ osi "Bo".

W internecie można spotkać się z przypuszczeniami dotyczącymi dalszych losów elektrowozu. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być ta mówiąca o wywiezieniu poza tereny Polski po zakończeniu eksploatacji. W 2010 roku pojawiły się informacje mówiące o niemal identycznej lokomotywie stojącej na bocznicy niemieckiej stacji Bansin. Również pod koniec 2011 roku można było usłyszeć o lokomotywie, która została wywieziona z zajezdni przy ulicy Krakowskiej w Wrocławiu, gdzie pełniła rolę eksponatu. Istnieją również teorie według których oznaczenie EU41 używał wagon motorowy kursujący na Wąbrzeskiej Kolei Powiatowej. Jeszcze inną teorią - wydającą się najmniej prawdopodobną - wydaje się być teoria jako by nie istniał elektorowóz EU41, natomiast EM41, co można wywnioskować na archiwalnych zdjęciach, na których widać budowę charakterystyczną dla lokomotyw manewrowych.

Obecnie na wielu forach i stronach poświęconych kolejnictwu często stosuję się określenie "tajemniczy lok" w odniesieniu do bardzo małej wiedzy a wręcz przypuszczeń na temat tej lokomotywy.


Na podstawie wikipedii, forum modelarzy kolejowych "Martel", prywatnej strony internetowej, informacji od użytkowników youtube oraz informacji własnych opracował Jan Parszewski



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.