Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Wrocław] Remont dworca głównego
#16
Nie mogliby najpierw zamkn±æ tego przej¶cia z jednej strony, za³o¿yæ schody, a potem zaj±æ siê drug± stron±?
Odpowiedz

#17
To by było spore utrudnienie dla ludzi dojeżdżających na przystanki: tramwajowe Dworzec Główny PKP i autobusowy Dworcowa - musieliby wykonać ok. kilometrowe (jak nie większe) kółeczko, żeby wejść na perony od ul. Suchej.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#18
mikrobart napisał(a):To by było spore utrudnienie dla ludzi dojeżdżających na przystanki: tramwajowe Dworzec Główny PKP i autobusowy Dworcowa - musieliby wykonać ok. kilometrowe (jak nie większe) kółeczko, żeby wejść na perony od ul. Suchej.

I tak najprawdopodobniej będzie :!:
Odpowiedz

#19
Coś takiego chyba nie było wcześniej planowane - mówiono o czasowych zamknięciach peronów, ale nikt nie wspominał, że wyłączone będą oba tunele na raz.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#20
Ostateczna kolorystyka Dworca Głównego: pomarańczowy z ochrą

NCS S2050-Y30R to katalogowa nazwa koloru, który będzie dominował na elewacji odnowionego Dworca Głównego we Wrocławiu. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że ten ostateczny kolor, pomarańczowy z ochrą, może być szokujący, ale według badań taki właśnie był pierwszy Dworzec Główny i wrocławianie się do tego przyzwyczają – mówi prof. Janusz Dobesz z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

- Wprawdzie początkowo plany były inne, ale w świetle wyników badań, które były zaskakujące dla nas wszystkich, projektanci za zgodą konserwatora, po konsultacjach z naukowcami zdecydowali przywrócić pierwotną, bardzo intensywną kolorystykę Dworca Głównego – mówi Katarzyna Hawrylak – Brzezowska, miejski konserwator zabytków.
Remontując zabytek trzeba uzyskać od konserwatorów zgodę na każdy detal prac, także na kolor, w który inwestor planuje pomalować budynek. W praktyce wygląda to tak, że to konserwator wskazuje barwę – jedną z tych, które uda mu się ustalić. Konserwatorzy opierają się na badaniach stratygraficznych (ustalają one warstwy farby, których pozostałości udaje się znaleźć na ścianach) i wybierają najstarszy kolor.

W przypadku Dworca Głównego nie było to jednak takie proste, bo to co dziś znamy, nie powstało od razu. Najpierw w latach 1855 – 57 powstała część neogotycka. Ale po 50 latach okazało się, że ten budynek jest za mały – i postanowiono go rozbudować.
Przebudowa trwała od 1899 do 1904: w miejscu pierwszej hali wzniesiono nową, zachowaną do dziś. Zlikwidowano stare tory, zbudowano pięć nowych peronów - cztery z nich nakryła ogromna, przeszklona hala o stalowej konstrukcji. Całość była gotowa w 1905 roku – a końcem remontu było malowanie.

Decydując się jak odrestaurować Dworzec Główny wybrano początkowo właśnie 1905 rok, kiedy to po raz pierwszy stanął cały gmach.
- Początkowo podeszliśmy do kolorystyki bardzo ostrożnie i wskazaliśmy stonowane barwy. Jednak w świetle badań, a te na pełną skalę można było przeprowadzić dopiero podczas remontu, okazało się, że początkowo obiekt miał bardzo intensywne barwy. Dlatego zdecydowaliśmy się zmienić nasz projekt, schować własne ego, żeby oddać to, jak wyglądał on oryginalnie – tłumaczy architekt, Rafał Zelent, z Grupy 5, która projektowała przebudowę dworca. - Części dobudowywane później będą miały swoje barwy (hala kas będzie w jasnym odcieniu szarozielonego – przypis red.), żeby oddać to, jak kompleks dworca się powiększał – dodaje.

Zdecydowanie największym szokiem dla wrocławian będzie intensywność kolorystyki elewacji dworca.
- W czasie, w którym budowano ten obiekt w Europie panował eklektyzm i na całym kontynencie królowały intensywne barwy. Miasta były kolorowe, podobnie jak to miało miejsce w starożytności. Przyzwyczailiśmy się do tego, że starożytne budowle są białe, ale straciły one swoje intensywne kolory razem z barwnikami i to dobrze, że ten neogotycki Dworzec, największy taki obiekt zachowany na świecie odzyska swoje pierwotne kolory – uważa prof. Janusz Dobesz z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

źródło
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#21
Zdjęcia z planu robót - codzienne aktualizacje:
http://wroclawnowyglowny.blip.pl/
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#22
loony napisał(a):Ostateczna kolorystyka Dworca Głównego: pomarańczowy z ochrą
Super, nie jestem jednak przekonany co do tej zielonej hali kas, ale pożyjemy zobaczymy.
Odpowiedz

#23
Tu nie mamy zbyt wiele do gadania - przywrócony na być najstarszy kolor, jaki konserwatorzy są w stanie "wydrapać" ze ścian dworca.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#24
Ale chodzi mi o to, że część wydrapanych kolorów nigdy obok siebie na dworcu nie istniała. Mimo wszystko powinno brać się pod uwagę kombinacje barw i jak to będzie wyglądało.
Odpowiedz

#25
Wydaje mi się, że kolory będą jednak utrzymane w najstarszym odgrzebanym zestawie. Nie wydaje mi się, żeby to działało na takiej zasadzie, że na fasadzie wydrapano barwę sprzed 90 lat a w holu sprzed 40 i będą one odtwarzane łącznie.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#26
I właśnie co do tego nie jestem przekonany. Ale zobaczymy jak to będzie wyglądało kiedy skończą.
Odpowiedz

#27
Od 16 maja otwarty zostanie dodatkowy peron 6. na wrocławskim dworcu.

http://www.koleje.dolnyslask.pl/aktualn ... lowny-503/

Dla mnie spore zaskoczenie - nie wiedziałem, że będzie budowany dodatkowy peron.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#28
Ja właśnie ostatnio będąc we Wrocławiu zauważyłem peron z wiatą przystankową "za" peronem piątym , ale nie spodziewałem się że będzie on dla obsługi podróżnych.
Odpowiedz

#29
Otrzymałem odpowiedź na moje pytanie od serwisu Kolej na Dolnym Śląsku - peronu nie było w planach, jednak aby ułatwić obsługę podróżnych przy zamknięciach kolejnych peronów inwestor zdecydował się na budowę dodatkowego peronu.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#30
Widzia³em ten peron dos³ownie wczoraj w nocy, wygl±da na tymczasowy, który po zakoñczeniu remontu bêdzie rozebrany. Wiêc proponujê ju¿ siê szykowaæ na zdjêcia poci±gów przy tym peronie.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ruszy przebudowa dworca w Tczewie za 11 mln zł norbis97 0 2 560 17.01.2019, 17:34
Ostatni post: norbis97
  Remont Bieżanowa PeKaP 1 3 887 21.06.2018, 22:54
Ostatni post: 4est
  Remont dworca w Gliwicach Cinek 15 10 388 22.07.2016, 13:59
Ostatni post: pasqudek
  Bydgoszcz: Będzie remont czy nie? kazio 10 7 017 16.06.2016, 17:31
Ostatni post: ET40
  [Toruń] Remont dworca maria 7 6 079 17.12.2015, 09:16
Ostatni post: WinD

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
9 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.