Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Los Maszynisty po utracie zdrowia
#31
(29.08.2018, 15:53)rustsaltz napisał(a): Te dodatki wyrównawcze to były, ale one chyba dotyczą tylko utraty zdrowia przy wypadku albo z powodu choroby zawodowej. 

Tak, ale nie tylko, przynajmniej w Cargo. Doczytałem zuzp i oprócz dwóch powyższych przypadków jest też trzeci: 


Cytat:
Dodatek wyrównawczy


1.                 Pracownik przeniesiony do innej pracy, wskutek okoliczności wynikających z art. 179 i  art.  230 - 231 Kodeksu pracy, a także pracownica, o której mowa w art. 179 Kodeksu pracy,  której zmieniono warunki pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku  pracy lub skrócono czas pracy - ma  prawo do :
1)                zachowania posiadanej grupy wynagrodzenia zasadniczego w posiadanej stawce,
2)                dodatku wyrównawczego, w wysokości i przez okres wynikający z przepisów art. 179  i art. 230 - 231 Kodeksu pracy oraz przepisów wydanych na podstawie art. 297  Kodeksu pracy.
 
2.      Pracodawca jest obowiązany  - na podstawie orzeczenia lekarskiego, wydanego w trybie odrębnych przepisów – przenieść do innej odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny czasowo lub trwale do wykonywania dotychczasowej pracy, z przyczyn innych niż wynikające z ust. 1.
3.    Jeżeli przeniesienie do innej pracy pracownika, o którym mowa w ust. 2, powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownik ma prawo do:
1) zachowania posiadanej grupy wynagrodzenia zasadniczego w posiadanej stawce,
2)   dodatku wyrównawczego w wysokości:
 
-        po 20 latach pracy – 60 % utraconej kwoty wynagrodzenia,
-        po 25 latach pracy – 70 % utraconej kwoty wynagrodzenia,
-        po 30 latach pracy – 80 % utraconej kwoty wynagrodzenia,
-        po 35 latach pracy – 90 % utraconej kwoty wynagrodzenia.
 
4       Dodatek wyrównawczy, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, wypłacany jest do czasu   osiągnięcia przez pracownika wynagrodzenia z okresu poprzedzającego przeniesienie.
 
5.            Wynagrodzenie do określenia dodatku wyrównawczego, o którym mowa w ust. 3,     oblicza  się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy  oraz zasad ustalonych przepisami wydanymi na podstawie art. 297 Kodeksu pracy.
 
 6.    Jeżeli pracownik, o którym mowa w ust. 1, po 6 miesiącach pobierania dodatku wyrównawczego nie osiągnął wynagrodzenia z okresu poprzedzającego przeniesienie, to  do  czasu  osiągnięcia tego wynagrodzenia przysługuje mu dodatek wyrównawczy w  wysokości określonej w ust. 3.
 
 7.     Do okresów pracy, o których mowa w ust. 3,  wlicza się okresy pracy na kolei.
Odpowiedz

#32
Popracujesz w fachu ( lub też nie )  to sam będziesz wiedział co piszesz... suche cytaty z przepisów to jedno a realia drugie, myślisz że wszystko co znajdziesz w przepisie dostaniesz podane na tacy i pracodawca nie doszuka się żadnej okoliczności,aby tylko nie stracić,nawet dla pojedynczej osoby...to się zdziwisz mocno,tak u prywaciarza w wielu aspektach jak i spółce skarbu państwa..
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
4 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.