Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nietypowe źródła napędu tramwajów
#1
Kiedyś jeździły tramwaje parowe, gazowe i benzynowe. Dziś głównie energia elektryczna pozyskiwana z sieci napowietrznej napędza te maszyny. Zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły. Najbardziej znanym przykładem są Siemensy Combino Duo kursujące w niemieckim mieście Nordhausen na podmiejskiej linii 10. Ma on dwa napędy: elektryczny i spalinowy. Ponieważ linia 10 częściowo jest wytyczona po torowisku zelektryfikowanym, a częściowo po trasie kolejki wąskotorowej (rozstaw szyn 1000mm) postanowiono to wykorzystać - tam, gdzie kończy się drut nad torami, tam włączany jest silnik spalinowy.
Artykuł z Wikipedii o tramwajach w Nordhausen:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tramwaje_w_Nordhausen

Film z Youtube pokazujący przejazd "hybrydy" na torowisku niezelektryfikowanym - zaraz po nim przejeżdża po sąsiednim torze...parowóz!
http://www.youtube.com/watch?v=rMC0cmc78rM

Oba pojazdy poruszają się po doskonale utrzymanych torach...

Nie musimy jednak szukać aż w Niemczech tramwaju z nietypowo rozwiązaną kwestią napędu. W jednym z warszawskich tramwajów 116N zamontowano akumulatory umożliwiające pokonanie kilku kilometrów bez dostępu do sieci trakcyjnej. Akumulatory są ładowane podczas jazdy z dostępem do sieci 600V. Rozwiązanie te jest wykorzystywane tylko okazjonalnie, jest to swego rodzaju eksperyment.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstal_116N#Wersje
Cytat:Prototyp oznaczony 116N został wyprodukowany w jednym egzemplarzu i obecnie jest jedynym w Polsce tramwajem z akumulatorowym zasobnikiem energii, przystosowanym do jazdy bez dostępu do sieci trakcyjnej.

Czy znane są Wam inne przykłady nietypowego napędu w tramwajach? Poza tramwajami dwusystemowymi trudno jest znaleźć informacje w internecie o podobnych rozwiązaniach w innych miastach, niż Nordhausen (tramwaj spalinowy), czy okazjonalnie Warszawa (napęd akumulatorowy).
Jaro

Odpowiedz

#2
Cytat:Rozwiązanie te jest wykorzystywane tylko okazjonalnie, jest to swego rodzaju eksperyment.
Które się przy obecnym stanie nie nadaje do niczego.
Cytat:Czy znane są (...)
Tyrystorowe i inne przeróbki tego typu ale o tym każdy słyszał.
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#3
Gdzieś kiedyś czytałem ale to był autobus nazywał się żyrobusem. Miał wielkie koło zamachowe. Na przystanku silnik elektryczny zasilany z sieci ( taki mały pantograf był ) rozkręcał tego bąka a podczas jazdy wirując napędzał silnik który stawał się prądnicą i produkował prąd dla napędu. Ale to chyba jakiś kompletny niewypał był.

Cytat:Tyrystorowe i inne przeróbki tego typu ale o tym każdy słyszał.
A co w tym nietypowego ?
Odpowiedz

#4
Zasilanie normalne, zaś sposób dostarczania nietypowy:

Tramwaje w Bordeaux są zasilane zarówno górnie (drut), jak i dolnie (trzecia szyna). Część trasy ma jeden typ zasilania, a cześć drugi. Zmiana zasilania z górnego na dolne i odwrotnie następuje na specjalnym przystanku przejściowym.
[Obrazek: 320px-Bordeaux-aps-overhead-wire-transition.jpg]
Twoja krew - Darem życia! => <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.krwiodawcy.info">www.krwiodawcy.info</a><!-- w -->
Danyeru na YT => <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.youtube.com/user/TheDanyeru">www.youtube.com/user/TheDanyeru</a><!-- w -->
Odpowiedz

#5
To dość dziwne, w jakim celu zostało wprowadzone takie rozwiązanie?
Jaro

Odpowiedz

#6
Niektóre miejsca uniemożliwiają użycie sieci trakcyjnej, na przykład zabytkowe uliczki.

[ Dodano: 2011-07-30, 13:29 ]
Lub jest po prostu zbyt ciasno aby taka sieć rozwiesić.
Odpowiedz

#7
Ja znalazłem jeszcze dwa niecodzienne źródła napędu:
tramwaj na sprężone powietrze http://www.aqpl43.dsl.pipex.com/MUSEUM/ ... mprair.htm
tramwaj na sodę (niech ktoś bieglejszy w chemii powie o co chodzi) http://www.aqpl43.dsl.pipex.com/MUSEUM/ ... a/soda.htm

I jeszcze tramwaj parowy ale z niecodziennym systemem prowadzenia http://www.aqpl43.dsl.pipex.com/MUSEUM/ ... ramway.htm

A tak swoja drogą odważni ci ludzie co robią te tramwaje z trzecią szyną.
Odpowiedz

#8
Wszystko stare ;-)
Z napędem sodowym chodzi zapewne o zapewnienie odpowiedniej, wysoce egzoenergetycznej reakcji w kotle, dzięki czemu tłoki mogły iść w ruch. A reakcja jak widać bardzo prosta:
100 NaO HO + 10 H2O (skopiowane z artykułu).

Ostatni przykład, czyli lizboński tramwaj parowy to chyba protoplasta dzisiejszego Translohra (Transchlora) :lol:
Jaro

Odpowiedz

#9
Ju¿ z pierwszych s³ów artyku³u mo¿na wyczytaæ o co chodzi w tym "tramwaju sodowym".
Ca³y obieg cieplny jest zamkniêty: mamy otaczaj±cy kocio³ zbiornik z sod±, która reaguj±c z wod± oczywi¶cie wytwarza mnóstwo ciep³a, ciep³o to podgrzewa wodê w kotle, otrzymana para napêdza silniki parowe jak w zwyk³ym parowozie, po rozprê¿eniu jest skraplana i dostarczana do zbiornika z sod±. Trzeba wiêc jak z zwyk³ym parowozie uzupe³niaæ wodê, dostarczaæ sodê (czyli "wêgiel") i usuwaæ produkty zachodz±cej reakcji (czyli "popió³").
Odpowiedz

#10
Jestem ciekaw, jaka była sprawność takiego napędu. Nie stosowano takiego rozwiązania zbyt często, stąd pewnie napęd sodowy stwarzał problemy przy eksploatacji, ale może wykazywał za to większą efektywność, niż zwykły kocioł parowy opalany węglem?

Za 100 lat takie artykuły będą zapewne powstawały o Translohr'ze, czy o kolejce w Wuppertal ;-)
Jaro

Odpowiedz

#11
Tramwaj na ogniwa paliwowe
Hiszpański operator kolei waskotorowej FEVE zaprezentował tramwaj zasilany dwoma wodorowymi ogniwami paliwowymi. Może przewozić do 20-30 pasażerów z prędkością 15-20 kilometrów na godzinę.

Całość na portalu RK
Odpowiedz

#12
Osiągi imponujące nie są...
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#13
My¶lê, ¿e artyku³ (który jest tylko t³umaczeniem "na pa³ê" newsów które pojawi³y w zagranicznych serwisach) trochê ¼le to precyzuje, wystarczy popatrzeæ na sam tramwaj, tu raczej chodzi o 20-30 miejsc siedz±cych. A prêdko¶æ w³a¶ciwie jest taka, jak maksymalna prêdko¶æ tramwaju na miejskich zakorkowanych ulicach.
Odpowiedz

#14
Nawet jeżeli prędkość jest niska to ta technologia dopiero się rozwija, dajcie jej czas.
Odpowiedz

#15
Obleśny Szczur napisał(a):wystarczy popatrzeć na sam tramwaj, tu raczej chodzi o 20-30 miejsc siedzących.
Przy 14 metrach długości pojemność tego tramwaju jest najprawdopodobniej porównywalna ze stopiątką, chociaż zależy to jeszcze od skrajni.
Jaro

Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Koniec tramwajów w Taszkiencie Maciej 6 5 193 14.05.2017, 20:58
Ostatni post: ET40
  [Szeged, Węgry] Tymczasowe wycofanie tramwajów Pesa Swing z eksploatacji ET40 5 5 599 07.05.2013, 17:34
Ostatni post: Gżągal
  [MPK Poznań] Sprzedaż tramwajów Maciej 8 6 220 01.07.2011, 23:45
Ostatni post: Mika

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.