Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oświetlenie w wagonach
#1
Witam, zastanawiam się po prostu.. kto i w jaki sposób włącza oświetlenie w wagonach?
(o ile dobrze kojarzę, w jednostkach jest to przełącznik [pod pulpitem ? ]). Jak to jest w składach lokomotywa - wagony?
Odpowiedz

#2
Wszystko zależy od rodzaju wagonu. W tych nowych jest wagonowa rozdzielnica, a tam wyłączniki obwodów oświetleniowych, które się po prostu załącza. W starszych wagonach nie wiem, jak to jest rozwiązane. Z oględzin kojarzę, że wyłączniki są dobrane na prąd In = 6A, czyli standardowo, jak dla oświetlenia.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#3
Na końcu każdego wagonu jest szafka elektryczna gdzie umieszczony jest przełącznik oświetlenia.
Odpowiedz

#4
Czyli, zarówno w nowych, jak i starych wagonach kierownik pociągu musi przejść przez każdy wagon i załączyć oświetlenie?
Odpowiedz

#5
Tak
Odpowiedz

#6
Niekoniecznie, bo obwody mogą być załączone cały czas, a jak nie ma lokomotywy to prąd nie płynie. Równie dobrze tę czynność mogą wykonywać manewrowi, bądź rewidenci taboru.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#7
Przecież nawet jak lokomotywę mam odłączoną to oświetlenie wagonu działa. Oświetlenie jest zasilane akumulatorów a te to już zależy w nowszych wagonach ze sprzęgu ogrzewania przez przetwornicę a w starszych z prądnicy. Dlatego rewidenci czy manewrowi zawsze wyłączają oświetlenie wagonów podczas odstawiania składu żeby akumulatory nie padły.
Przełącznikiem w szafie możemy sobie wybrać jak oświetlony jest wagon czy korytarze, WC, przedziały, przedsionki. Jeżeli mamy załączone w szafie oświetlenie przedziałów to oświetlenie każdego przedziału możemy sobie ustawić przełącznikiem nad drzwiami w przedziale.
Odpowiedz

#8
Najnowsze wagony typu 158/159A posiadają na jednym końcu wagonu, w szafie elektrycznej układ diagnostyki, który na bieżąco monitoruje poszczególne systemy zamontowane w wagonie i z tego co pamiętam to dają one możliwość sterowania oświetleniem całego składu z poziomu jednego wagonu ( pod warunkiem oczywiście występowania w składzie wagonów typu 158A i spółki ).
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#9
Kierownik nie musi załączać każdego wagonu oddzielnie, każdy wagon ma szafe z przełącznikami i można z każdego typu wagonu zapalić światło tylko w jednym jak i całym składzie, o ile są połączone wszystkie przewody miedzy wagonami.
Odpowiedz

#10
Na BWE jest jeszcze rozwiązanie, załączania oświetlenia, zamykania drzwi z lokomotywy 'Husarz' pod warunkiem ze jest skład połączony z lokiem przewodem UIC. Tego nie stosuje się w PL, takie rozwiązanie stosują tylko niemcy, u nas maszyniści z tego nie są przeszkoleni, ale kto wie może z czasem.
Odpowiedz

#11
Działanie takie samo jak na push-pullach w Kolejach Mazowieckich, tylko tam po kablu UIC wije się więcej sygnałów niż tylko zamykanie drzwi i oświetlenie.
W każdym razie, jeżeli wszystkie wagony są ze sobą połączone kablem UIC (łączenia przewodów znajdują się w przejściach międzywagonowych), to jak wszystko jest sprawne, to z poziomu jednego wagonu można załączyć 1/2 lub 100% oświetlenia w całym składzie (albo wyłączyć) niezależnie, czy lokomotywa jest, czy nie.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dźwięk przesterowania zaworów rozrządowych w wagonach 111A i 112A gurski 0 3 686 03.08.2018, 23:47
Ostatni post: gurski
  Numeracja miejsc w wagonach bezprzedziałowych rustsaltz 17 39 208 10.08.2013, 20:08
Ostatni post: KlimaT
  Automatyczne otwieranie drzwi w wagonach starego typu norbert 2 5 237 14.04.2012, 13:32
Ostatni post: norbert

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2025 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2025 Melroy van den Berg.