10.05.2016, 18:57
Cytat:Jeden z ostatnich dworców w Polsce, gdzie można usłyszeć charakterystyczny stukot klapek pragotronu, to Łódź Kaliska. I chociaż vintage jest super, jest też kłopotliwy. Dlatego od kilku lat stare paletowe tablice informacyjne wymieniane są na nowoczesne wyświetlacze LED-owe. Niebawem do lamusa odejdzie też łódzki system pragotronu.Kto by pomyślał, że to już. Coraz mniej jest też nowszych, podobnych systemów produkcji KZŁ Bydgoszcz. W Czechach pragotrony są nadal w użyciu na wielu dworcach, nie wiadomo ile w tym sentymentu, a ile pragmatyzmu (być może w pewnych warunkach sprawdzają się lepiej od elektronicznych tablic).
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Czym jest pragotron? To inaczej paletowa tablica informacyjna na której pokazywane są informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów. Nazwa pochodzi od czeskiego (dawniej czechosłowackiego) przedsiębiorstwa ZPA Elektroeas - Pragotron. Pragotron od 1953 roku zajmuje się produkcją zegarów, zegarów paletowych oraz różnego rodzaju tablic informacyjnych. Kiedyś charakterystyczne biało-czarne tablice z klapkami można było spotkać na każdym peronie i każdej dworcowej poczekalni w Polsce. Ich stukot to jedno z najmocniejszych skojarzeń, jakie wiążą się z wizytą na stacji kolejowej.
Ale pragotrony od kilku lat odchodzą w zapomnienie. Zastępują je nowoczesne wyświetlacze LED, które są łatwiejsze w obsłudze, tańsze w eksploatacji i można nimi sterować za pomocą komputera. Do wymiany pragotronów na LED-y przygotowuje się też Łódź Kaliska. Ale zanim to nastąpi, przyjrzeliśmy się staremu mechanizmowi "od kuchni".
Cały tekst: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,20 ... z48HCY9Gpc
Jaro